wtorek, 30 kwietnia 2013

Tydzień #6 - krajobraz i scenerieW pierwszej kolejności PRZEPRASZAM ZA OBSUWĘ! D:
Ekhem. No. Trudno mi było wybrać temat na scenerię. Wyjątkowo trudno, bo najmniej się na niej znam ^^" Ale poczytałam.

Zdecydowałam, że dobrze byłoby zacząć od czegoś prostego. Także temat na ten tydzień brzmi:

Krajobraz dzienny, wiejski, otwarty, wykonany walorowo.

Brzmi mądrze. Co to znaczy:

1. Że nie może być nocny :P

2. W odróżnieniu od miejskiego, ten nie skupia się na budynkach. Najlepiej, gdyby ich nie było wcale, bo nie tknęłyśmy jeszcze perspektywy – chyba, że ktoś już ją ogarnia i chce, albo sobie doczyta nim zacznie. Ale jeśli się nie czujecie w tym mocne, ja bym poczekała. Skupiamy się na pejzażu, architektura będzie za tydzień, a szkoda by było zniechęcić się do pracy przez problemy z perspektywą (na budynkach błędy perspektywy widać najmocniej).

3. Otwarty – tworzący wrażenie przestrzeni, patrzenia na nieskończony pejzaż – ciągnący się zarówno w dal, jak i na boki. Zamknięty to  taki, który jest czymś ograniczany i nie mamy takiego wrażenia przestrzeni.

Przykłady:

Otwarty:

(ogólnie mówię o czymś takim)

Zamknięty:

Taki innym razem.


4. Wykonany walorowo – tzn., nie ruszamy kolorów. Czarnobiała refka i czarnobiała praca.

+ Na podstawie własnego zdjęcia – podobno najlepiej pracować na swoich, nie ze względu nawet na jakieś tam prawa autorskie, ale dlatego, że 1. Widziało się ten krajobraz oczyma 2. Samemu kadrowało się i komponowało zdjęcie. A to każdy robi po swojemu i podobno to rzutuje.
Generalnie najlepiej się pofatygować i rysować z natury :D (już ja widzę Rysię z tabletem na łące). Wiadomo, jak ktoś nie ma to róbcie na podstawie czego tylko macie chęć.

W skrócie: prosty widoczek jakiejś wsi polskiej tworzący wrażenie otwartej przestrzeni. Czarnobiały.

Ilość: No najfajniej to tak z 3 może? Zakładając, że to nie będzie super mega pełen render kropka w kropkę jak zdjęcia, ale bardziej studium tego co jest gdzie na krajobrazie, jak układają się światła i cienie (ogólnie) i jak łatwo i szybko oddać wygląd trawy, kamyka, czy co tam będzie na refce.
 (Ale jeśli ktoś chce wykończyć wszystko głęboko w detalu, to droga wolna!)

Założenia ćwiczenia: obserwacja, analiza i w pełni świadome przedstawienie krajobrazu. 


Powodzenia!

P.S. Uwagi do tematu mile widziane, nie jest to mój safe zone :o

19 komentarzy:

 1. Z tabletem nie pójdę, jakby pogoda była lepsza, to bym poszła z deską i kartonem :P

  Jako studentka architektury krajobrazu na pierwszym roku waliłam tryliard takich widoczków, ale to było dawno i nie prawda :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po Twojej bransolecie z zeszłego tygodnia boję się, że psychicznie nie zniosę kolejnej przekozackiej pracy, więc miej litość xD A tak na serio to wg. potrzeb myślę, że spokojnie może sobie każdy podbijać poprzeczkę, więc rób to, co uważasz, że Cię rozwija ^^

   Pod kątem konceptu nie znalazłam odpowiedniego przykładu niestety, ale myślałam sobie, że można by się skupić na oddaniu w szybki sposób tych elementów o które nam chodzi w ramach nawet wprawki do projektowania lokacji.

   Usuń
  2. Nikt nie powiedział, że te krajobrazy mi wychodziły :D

   Usuń
 2. Fantastyczny temat. Szkoda, że zdjęcia robię tylko kotom, ale używając fotek z sieci też się sporo nauczę. ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff no to się cieszę, że przypasowało ^^

   Usuń
 3. Jak dla mnie idealny temat na majówkę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że czarno-białe, znalazłam śliczne widoczki, ale po przekonwertowaniu na skalę szarości straciły co najmniej połowę uroku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kolorkach się tak nie nauczysz planów jak na walorze. ; ) Jeszcze będziemy rozpieprzały system krajobrazami, ale najpierw podstawy!

   Usuń
  2. Wiem, ale po prostu mi ich tak strasznie szkoda :D Pokombinuję jeszcze z kontrastami, może da się coś uratować.

   Usuń
 5. to może zostaw je sobie na inne tematy z krajobrazu? ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudno, najwyżej na nich gwałt popełnię :D
  Ja się od razu usprawiedliwię, nie zdążyłam teraz nic narysować, a znikam do niedzieli. Jak będę miała trochę czasu i internetów, to wrzucę co wysmaruję ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. No to rozdziewiczam temat: http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1973436/7085348.jpg

  OdpowiedzUsuń
 8. http://db.tt/RhOvx6Hj
  Jestem bardzo niezadowolona z tej pracy bo na szybko, na cudzym sprzecie i niewykonczona. I w dodatku tylko jedna. Wysyłam teraz poki mam trochę internetow :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://s1.pokazywarka.pl/i/1979020/473494/poprawka.jpg zielone nie powinno już bardzo sie różnić walorem. Niebieskie wybija sie mocno na pierwszy plan. przytłumiłbym. Droga nie jest w perspektywie. początek w jednej. końcówka w drugiej. warto podzielić każdy taki widoczek na 3 plany z coraz mniejszym zakresem tonalnym żeby nie wyskakiwało coś z 3 planu na pierwszy przez to że np jest ciemniejsze. Tak ci sie z drzewami na granicy drugiego i 3 planu zrobiło.

   Usuń
  2. Fajny feedback, podmalówek chyba jeszcze się nikomu tutaj nie chciało robić - ale to robimy dopiero po podsumowaniu. ; )

   Inna sprawa, że w tym tygodniu najwyraźniej nie będzie czego podsumowywać...

   Usuń
  3. revv what your doi.. stahlp
   podczas podsumowania by mi sie overpaintu nie chciało robić dla kilku osób. potem mogę przerzucić. Zasady też warto byłoby mi wytłumaczyć ;)

   Usuń
  4. Wow, dzięki za te uwagi, przeanalizuję sobie :)

   Usuń
 9. Ja w tym tygodniu byłam na majówce fantasy i tylko widoczki oglądałam, więc odpadam.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja też w tym tygodniu wybyłam na majówkę pierwszą od 3 lat, także cieszyłam się jak dziecko i pomimo wielu pięknych widoków wokół siebie nie miałam ani przyborów i chęci :D za to uaktualniłam teraz zakładkę z misją bloga, bo miałam lekko zawalona skrzynkę po przyjeździe z pytaniami o kiśla. ;) pozdrówki!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.