niedziela, 7 lipca 2013

Podsumowanie #13 - martwa natura 'codzienność'

Nadszedł czas podsumowania.. cieszę się, że jest z nami kilka nowych osób :) Mam nadzieję, że będzie się Wam z nami fajnie ''kiślować'' :D //Małej zmianie uległ czas, w którym wrzucamy posumowania i tworzenie nowych zadań. Info w zakładce ''Misja Kiśla'' ;)

Atura
Udało się przed wyjazdem.

Fenwyn
Witam wszystkich, to moja pierwsza praca na kiślu. Chętnie posiedziałabym nad nią dłużej, ale światło mi się zaczęło zmieniać, więc na tę chwilę zostaje jak jest.

Blanka
Cztery szkice leżących najbliżej rzeczy.

Rysia
Ułożyłam sobie prostą kompozycję z rzeczy na biurku, jakaś butelka, okulary, kosmetyki :D
Kompletnie wyszłam z wprawy, czas poćwiczyć!


alex
martwa natura mnie wykańcza xD //mniej więcej część mojego parapetu:

Inka Florek
Na ostatnią chwilę, bo wczasuję się na Podkarpaciu. Niestety nie zdążyłam dokończyć tła :(, planowałam też rzucić jakiś kolorek i w ogóle dopieścić, ale dzień tak szybko minął :D

6 komentarzy:

 1. Może ja zacznę, póki tutaj jestem.. :P

  co do pracy Atury to nie zamierzam za bardzo krytykować, bo moja praca to też jakiś meksyk z krytyczną ilością chaotycznych kresek i braku prostych lini :P ale Atura mogła chociaż postarać się nadrobić to cieniami. Ale big plus za cokolwiek! tym bardziej, że przed wyjazdem ;)

  Fenwyn -praca w digital'u, wyróżnia się na tle pozostałych 'tradycyjnych', ogólnie całość bardzo spoko. Jedynie co to brakuje mi na tej konewce jakiejś faktury.. (bo pewnie jej nie ma:D) albo coś co by sprawiło, żeby była bardziej ''namacalna''xD może drugi przedmiot lub trochę tła..? ;)

  Blanka - słodkie rysunki, trochę komiksowo.. ale też ciekawie ;)

  Rysia - najbardziej profesjonalnie z nas wszystkich podeszła do zadania, ustawiając sobie swoją własną konstrukcję do rysunku :P Wykonanie też jest pro :) Czym i na czym rysowałaś ? :D

  Inka Florek - świetnie oddany cień i światło, łycha jest świetna i faktura drewna na brzegu stolika ;) Ogólnie bardzo dobry początek na kiślu :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz tak patrzę na wasze rysunki i kurczę, też mogłam jakąś kompozycję sobie ustawić.

  Atura - rysunek wyyszedł blado na tle pozostałych, tak jak wspominała Alex, przydałoby się więcej cieniowania.

  Fenwyn - dużo osób rysujących digitalowo ma podobną skłonność do rysowania rzeczy, które wyglądają jak obiekty do gry komputerowej... Konweka rzeczywiście wydaje się być nienamacalna, jakby istniała w innej rzeczywistości.

  Rysia - niektóre rzeczy są trochę pijane, np. butelka. I może za dużo miękkiego ołówka.

  Alex - a tutaj akurat za dużo cienia, za mało światła. Nie wiadomo, czy światłop pada z okna, czy z lampki, bo panuje ogólny mrok.

  Inka Florek - Twój rysunek najbardziej odzwierciedla dla mnie temat, czyli "codzienność", bo wygląda dokłądnie jak scenka z życia. Fajne cieniowania i łyżeczka też.

  OdpowiedzUsuń
 3. No cóż, ja jeszcze przez tydzień będę walczyć z zawodowymi deadline'ami, ale potem już po staremu wrócę do każdego wyzwania. ; )

  Najbardziej spodobały mi się prace Inki Florek (świetne wejście!) i Blanki (bo dobra kreska, chociaż ciężko tu mówić o jakimś oddaniu faktury).

  Atura ma bardzo niechlujną kreskę w tej pracy. Praca wyglądałaby dużo lepiej, gdybyś najpierw zrobiła sobie lekki szkic ołówkiem. Ten nawał kresek prawdopodobnie bierze się z odgadywania prawidłowego miejsca w przestrzeni - to już powinno być ustalone w fazie szkicu.

  Fenywn - świetnie, że digital, tylko nie wykorzystałaś możliwości tej metody. Cienie są rozmieszczone dość nielogicznie - skoro podłoże sugeruje, że oglądamy zacienioną stronę to na konewce też powinno to znaleźć odzwierciedlenie. Szczególnie rzuca się w oczy miejsce styku konewki z podłożem, przypuszczam, że było tam dużo więcej cienia.

  Rysia - całkiem spoko, ale odpuściłabym sobie to niedokładnie zakreskowane tło, bo trochę przytłacza i daje złe wrażenie, a przecież praca jest całkiem niezła, poza drobną niesymetrycznością przedmiotów.

  Alex - wszystko zakreskowane, włącznie z żarówką. ; ) Jak odbiorca muszę się zastanawiać, czy ta lampka była w ogóle włączona. Poćwiczyłabym też rysowanie okręgów w różnej perspektywie - podstawa lampki zupełnie mi nie gra.

  Ale do wszystkich dziewczyn - niezależnie od wyników, wielki plus za płodność. : )

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi najbardziej podobają się prace Inki (ten stół wyszedł świetnie) i Rysi (własna kompozycja). Tylko mam wrażenie, że u Rysi tego cienia z przodu jest za dużo. Praca Alex przez takie jednolite kreskowanie może trochę monotonna, ale z drugiej strony czuć ten półmrok. I zgodzę się z Revv, że podstawa lampy jest nieforemna. Blanka zastosowała ciekawe kreskowanie, ale podobnie jak Atura (i ja :D) nie włożyła w to zadanie dość pracy, by uznać efekt za skończony rysunek. Ale wiadomo, czasem się ma mniej czasu, no big deal.
  Dzięki za Wasze uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Joł! Wybaczcie, że feedback tak późno, ale praktycznie nie miałam dostępu do netu. W zasadzie wszystko zostało już powiedziane, znaczy napisane... :)

  Atura - faktycznie rysunek wydaje się niedokończony/niepełny. Przez brak bardziej zdecydowanego cienia albo akcentów na kresce trudno rozpoznać poszczególne kształty. Nie mam pewności, czy lampka stoi, czy jest przymocowana do ściany - kwestia perspektywy i/lub światłocienia.

  Fenwyn - bardzo wyróżniająca się praca - digital, kolorki i w ogóle :) Jak już Revv wspomniała światłocień jest zaburzony, tzn. cień rzucany przez przedmiot sugeruje, że źródło światła jest z przodu (z góry), tylko odrobinę po prawej, więc w dolnej tylnej części konewki powinno już być mroczno :> I jeśli ma być fotorealistycznie, a konewka zbudowana jest z dwóch identycznych połówek (wiem, połówki zawsze są identyczne) - żółtej i zielonej - to forma jest trochę zniekształcona. Z tej perspektywy zielony fragment rączki powinien być nieco bardziej "schowany" lub żółty nieco bardziej wybrzuszony.

  Blanka - fajne, lekkie i pewne szkice. Nie gra mi jedynie dym z kubka, który widziałabym jakoś bardziej w pion i kreskowanie wewnątrz kubka. Jeśli to płyn - powinien się ulewać, a jeśli cień, to też nie tak równolegle do krawędzi. Wiem, że te rysunki są umowne, ale jak nie pasuje ogólna fizyka, to nawet w komiksowym rysunku jest dysonans ;)

  Rysia - generalnie wypas rysunek, ale trochę czepiłabym się położena cieni. Bo: źródło światła byłoby z prawego skosu, ale wtedy nie pasuje coś z przednią ścianką górnego pudełeczka i cieniem na lakierze (częściowo powinien być w cieniu pudełek).

  Alex - ze wszystkich prac jakoś najbardziej podoba mi się właśnie ten rysunek. Tu jest taki wciągający klimat, że nie odstręczają niedociągnięcia, tj. zaburzenia brył i światłocienia. Żeby było idealnie, może dobrze byłoby poprawić podstawę lampki (perspektywa) i swiatło. Jeżeli jedyne żródło jest z okna, to podstawa lampki powinna znajdować się w cieniu szafki, a sama szafka mieć cień po naszej stronie. Podobnie kubek - więcej światło po prawej stronie i na uchu. Jeśli lampka jest włączona, to w ogóle wszystko się miesza :) Jeśli są inne źródła światła, to po aktualnych cieniach nie można ich wskazać. Jak już pisałam - nawet przy umownych rysunkach oko jakoś szuka fizycznej logiczności :>


  Nie chciałabym, żeby mój komentarz wydał się przemądrzały i krytykancki, ale pomyślałam, że może nie tylko ja lubię i cenię rzeczowy feedback - taki, który wskazuje mocne i słabe strony pracy. No i mam wielką nadzieję, że w świetle moich dość średnich umiejętności nikt nie poczuje się urażony tymi mądrościami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesssuuu... ile tekstu. Pokichało mnie chyba...

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.